mr2Y
 7 Mart 2010, İsviçre'de.
mr1Y
 Ekim 1973, ODTÜ bahçesinde.

Mehmet Rona’yı 1967 yılında Robert Kolej’in Fizik Bölümü’nde tanıdım. Üzerinde bahriyenin tören elbisesi gibi şık bir kıyafet vardı. Gençleri fizikçi olmaya imrendiriyordu.

Mehmet Rona 18 Ekim 1939da Adana’da doğar. Annesi öğretmen Hikmet Hanım, babası eczacı Ziya Bey’dir. Erken ayrılmak zorunda kaldığı annesinin sevgisini, okul çağında kendisiyle matematik çalışan babasının şefkatini hiçbir zaman unutamaz. 6 yaşında iken arka bahçede arkadaşlık etmiş olduğu koyunla kurbana götürülürken gözgöze gelmiş olması kendisini hayat boyu etyemez yapmıstır. Rona, İstanbul’da Robert Koleji’nde liseyi, sonra da 1961 yılında Elektrik Mühendisliği’ni bitirir. Okulun mühendislik eğitimi sırasında üst düzey fizik dersleri almış ilk öğrencisi olur. Burs alıp gittiği Princeton’da 1966 yılında teorik fizik dalında doktorasını bitirir bitirmez askerlik yapmak üzere Türkiye’ye döner. 1966 - 1969 yılları arasında Robert Koleji’nde fizik dersleri verir; öğrencilerinin beğenisini kazanır. Tüm okulun mutluluğu sanki Mehmet’ten kaynaklanır.

Daha sonra ODTÜ Fizik Bölümü’ne giren Mehmet Rona Polaronlar Teorisi üzerine doçent olur. Basit de olsa, o günün koşullarına göre iyi çalışan bir vakum sistemi kurarak öğrencileriyle beraber yarıiletkenler üzerine deneyler yapar. Rona katıhal fiziği dersleri verir; yanı sıra yönetim görevlerinden kaçmaz, rektör yardımcılığı ve vekaleten rektörlük yapar.

1979 yılında Türkiye’de siyasi durumun getirdiği ve özellikle ODTÜ’de yaşanan karmaşa sırasında görevinin baskıları sonucu ailesi ile birlikte ABD’ye göçerler. 1979 - 2001 yılları arasında Cambridge’de Arthur D. Little şirketinde Vice President ve direktörlük yapar. Türkiye özel okullar devrinden çıkıp, vakıf okulları devrine girmiştir. Prof. Rona 1980li yılların sonunda Koç grubu tarafından Kurucu Rektör olarak bir üniversite kurmak üzere davet edilir. Üniversite için İstinye'de ayrılan yeri gören Rona çaresizlik içinde Cambridge'deki işine geri döner. 2002 - 2016 arası da adı Tiax LLC, Technology and Innovation olarak değişen şirketinde direktör olur. Uygulamalı fizik ve enerji depolamaya uygun model malzeme geliştirme konularında araştırmalar yapar. Prof. Rona’nın yarıiletken konusunda bir çok yayını ve patenti (https://patents.justia.com/inventor/mehmet-rona) vardır.

mr3Y

1989 yılında geçirmiş olduğu motorsiklet kazası sonucu Mehmet birbuçuk yıl kadar yatalak kalmış, bu sırada Homer'in eserlerini okuyacak kadar antik Yunanca öğrenmiştir. İyileştikten sonra uzun zaman bastonla yürüyebilmiştir. Mehmet piyano çalardı. Üyesi olduğu Friends adlı yardımlaşma derneği yoluyla ihtiyacı olanlara ve özellikle cezaevlerindeki muhtaçlara yardım etmiştir. 2016 yılında emekli olduktan sonra tüm vaktini kurucu üyesi olduğu Ashmont Hill Oda Müziği grubuna vakfetmiştir. 1968 yılında İstanbul’da evlenmiş olduğu eşi Susan D. Rich’ten Yılmaz ve İlyas adlı iki oğlu vardır. Aşağdaki resimde Mehmet Rona, Zürih'te Futbol Dünya Şampiyonasını seyretmeğe geldiği günlerde görülmektedir (31.8.2005). Mehmet Rona 26.10.2019 günü aramızdan ayrılmıştır. (Mehmet Erbudak)

RonaY