Yurdanur Akovalı'dan 29 Mart 2004'te Özcan Öktü'ye gelen mektup:

"Mübeccel doktorasını tamamladı. Almanya'ya bir bursla gitti. Humboldt bursuydu zannediyorum ve doktorasını orada Fischer'in yanında bitirdi. Doktorasını aldıktan sonra, Almanya'da bir reaktörde araştırma yapmak üzere iş aldı ve emekli oluncaya kadar aynı yerde çalıştı. Reaktör, Hamburg civarında Geesthacht'da diye hatırlıyorum (http://www.gkss.de/), evleri Geesthacht'daydı zira. Aynı laboratuarda çalışan fizikçi Ludwig Greim ile evlendi. Mübeccel, eşine yeni bir isim takmıştı: Levent! Biz Türkler için Ludwig her zaman Levent olarak anıldı. Çocukları olmadı, ama ablasının ve akrabalarının çocuklarını kendi çocukları gibi sevdi ve onlarla sık sık beraber oldu.

1Greim3Y
Mübeccel ve Levent (= Ludwig). Mübeccel Hanım  bu resmi 29 Aralık 2003'te Yurdanur Akovalı'ya yollamış.

Mübeccel çok çalışkan, titiz, tertipli, detaylara önem veren ve yaptıklarında mükemmeliyeti arayan bir fizikçiydi. Çalıştığı laboratuarı bir defa gezdim. O günlerdeki çalışmaları x-ray application üzerineydi ve çok enteresandı. Coşkunlukla ve gururla izah etti, elde ettiği sonuçları ve resimlerini verdi. Yayınlarını internetten bulmak mümkündür muhakkak.

Kişiliğine gelince fevkalede nazik, kibar, açık kalpli, tertemiz ruhlu ve saf, cömert, tertipli ve temiz bir insandı. Herkese zaman ayırır, mali sıkıntısı olana yardım ederdi. Arkadaşlığa çok önem verirdi. Duygularını ve başından geçen şahsi olayları arkadaşlarıyla paylaşmaktan çekinmezdi. Onlara muazzam güvenirdi. Arkadaşlarını her zaman anardı ve onların özel günlerini unutmazdı. Yılbaşında tebrik etmeyi ve doğum günümü kutlamayı bir defa bile unutmadı, mesela. Son yılbaşı tebriğini saklıyorum. Normal olarak uzun yazardı, bu sene gayet kısa yazmış."

29 Aralık 2003 tarihinde Mübeccel Ergun'dan Yurdanur Akovalı'ya: "Sevgili Yurdanurcuğum, 2004 yılını, sıhhatli, başarılı ve huzurlu günler içinde geçirmeni diler, senin, çocuklarının gözlerinden öperiz. Mübeccel ve Levent"
"Levent'i, Almanya'da ziyaretlerine gittiğimde tanıdım. Harika kibar, zeki ve Mübeccel'e hayran bir kimse intibağını bıraktı bende. Mübeccel, Levent'in doktora talebelerinden bahsederdi. Levent'in zekasıyla ve öğrencilerine yardımlarıyla iftihar ederdi. Levent'in çalışmalarının ne üzerine olduğunu bilmiyorum. Mübeccel'i kaybettiğimizi Levent bir kartla bildirdi. Aynen aşağıya yazıyorum."

Gott ist gross
An einer schweren Krankheit, die sie tapfer und mutig ertragen hat, ist meine geliebte Frau Dr. Mübeccel Greim geb. Ergun 14.5.1930 – 21.2.2004
gestorben.
Alle, die diese grossartige, wunderbare Frau kannten, liebten, schätzten und verehrten sie. Ihr Wunsch war eine stille Beerdigung, den wir achten sollten. Die Bestattung hat bereits stattgefunden.
                                                                                    In tiefer Trauer Ludwig Greim

"İki hafta sonra Thomas Greim'dan bir mektup geldi; bilmiyorum Thomas Levent'in babası veya erkek kardeşi mi, kuzeni mi: Mübeccel'den sekiz gün sonra 1 Mart'ta Levent'i de kalp sektesinden kaybetmişiz. Mübeccel'in vefat sebebini bilmiyorum. Bir kaç sene evvel, Levent'in kalp problemleri olmuştu ve Mübeccel pek üzülmüştü. Mübeccel kendi rahatsızlıklarından hiç bahsetmemişti.

Hepimiz Erdal İnönü'nün öğrencisiydik. Rümeysa Kızılırmak'la da fakültedeyken çok iyi arkadaştılar.
Hepinize başarılar ve mutluluk dilerim.

Yurdanur"

————

Bu konuda Prof. Dr. Öktü'nün yazdığı 2 Temmuz 2005 tarihli mektup, kısaca:

"Sevgili Mehmet,
Evet, Türk Fizik Derneği’nden gelen bir istek üzerine, 2004 Mart sonu gibi Mübeccel Hanım'm ölümü ile ilgili olarak önce Saime Göksu, sonra Yurdanur Akovalı ile haberleştim. Yurdanur Abla, bize Mübeccel Hanım'la ilgili bilgi ve resim gönderdi. Bunları o zaman TFD'ye ilettik.

Yurdanur Akovalı'nın bu bilgileri bize gönderdikten çok kısa bir zaman sonra öldüğünü Hürriyet gazetesinden öğrendik [Yurdanur Akovalı'nın vefat tarihini, Yeter Göksu ile değişik verileri değerlendirip, 31 ±1 Mart 2004 olarak saptadık]. Amerika'da yaşayan Yurdanur Abla'nın cenaze töreni Ankara'da yapıldı, biz de katıldık. Yurdanur'un Mübeccel Hanım'la ilgili yazısı, büyük olasılıkla son yazılarından biridir. Bu nedenle de ayrı ve hüzünlü bir değeri var. Selam ve sevgiler. Özcan"

2mubi

 

Mübeccel Ergun, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü'nde "Benzolde substitue edilmiş acılı polar grupların dönel hareketliliğine ait, bu gruplarla birlikte diğer grupların da substitusyonu vasıtasıyla, dielektrik tetkine dayanarak karşılıklı tesirlerin incelenmesi" konulu teziyle 1958 yılında doktora derecesini almıştır.