Robert H. McMickle 1924 yılında ABD'nin Paterson, NJ, kentinde doğdu. Oberlin, OH, kentindeki Oberlin College'ini bitirdikten sonra, MS derecesini Illinois Üniversitesi'nden, PhD derecesini de Penn State Üniversitesi'nden aldı.

1fizikbolumu74aY

Soldan sağa: John Freely, Halis Odabaşı, Erol Esençay, Sofla Boyacı-Güvener, Ömür Akyüz, Çetin Ertek, Erdal İnönü, Robert McMickle, Manfred Stingl, Arif İşyar, Haluk Beker, Fikret Kortel, Alpar Sevgen, İlkbahar 1974. (Fotoğraf Arsin Aşrık)

Denizci olarak 2. Dünya Savaşına katılmış olan McMickle, 1950 yıllarında Charlotte, NC, kentindeki uzay araçları üreten B.F. Goodrich şirketinde araştırmacı olarak çalıştı. 1959 yılında fizik profesörü olarak Robert Koleji Yüksek Okulu'na katılan McMickle, üç yıl sonra Bölüm Başkanı oldu. O yıllar tüm mühendislik öğrencileri 2 yıllık fizik derslerinin yanı sıra laboratuvar deneyleri yapmaktaydılar. Prof. Robert McMickle, 1960 yılından beri Kolej'de çalışan Prof. John Freely ile birlikte bu görevi yalnız başlarına üstlenmişlerdi. O yıllarda hazırlanmış olan laboratuvar deney kitapları Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümünde uzun yıllar kullanıldı. John Freely ve Robert McMickle'in yazmış oldukları An Introduction to Modern Physics adlı kitap da o zamanlar eldeki öğrenci kitaplarında yer almayan modern fizik konularını işlemekteydi.

2fizikBUaY

Soldan sağa: Kemal Kuğu, Aşkın Ankay, Erdal Özdemir, Muhittin Mungan, Alpar Sevgen, Zuhal Kaplan Arık, Teoman Turgut, Ersan Demiralp, Fahrünisa Neyzi, Mahmut Hortaçsu, Ömer Oğuz, İbrahim Semiz, Levent Kurnaz, Robert McMickle, John Freely, Nihal Ercan, Haziran 2006. Boğaziçi Üniversitesi Modern Fizik Laboratvarının McMickle Hocaya adanması töreni) 

Prof. McMickle 1977 yılında artık Boğaziçi Üniversitesi olmuş olan kurumun Fizik Bölüm Başlanlığı'ndan, 1979 yılında da Türkiye'den ayrıldı. İlk başlarda 2 kişiyle yürütülen Fizik Bölümü, McMickle'in 20 yıllık görev süresi sırasında 12 seçkin fizikçiden oluşan bir araştırma birimi haline gelmişti.

Prof. Robert McMickle 6 Ocak 2016 tarihinde ABD'nin Allentown, PA, kentinde hayata veda etti. (Boğaziçi Üniversitesi, Fizik Bölümü)