1selmaY

Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi 1968 yılı mezunları, Selma Karaali (ayakta soldan ikinci) ile birlikte .

2selmaYSelma Karaali 1918 yılında İstanbul'da doğdu, ilk öğrenimini İstanbul 37. İlkokulu'nda, orta öğrenimini Çamlıca Kız Orta Okulu'nda tamamladıktan sonra 1936 yılında Kandilli Kız Lisesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenime 1936 yılında, İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik - Kimya dalında, Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak başlayan Selma Karaali bu fakülteyi 1941 yılında bitirip, bu tarihten başlayarak 1948 yılına kadar çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı.

Selma Karaali 1948 yılı Ekim ayında Umumi Fizik Kürsüsü'ne asistan olarak atandı ve 1953 yılında Selenoidlerin Karakteristikleri konulu çalışmasıyla fen doktoru, 1956 yılında da üniversite doçenti ünvanını aldı. Bu arada çalışmalarını Optik Laboratuarları'nda sürdürdü, ders uygulamaları yaptırdı ve Ord. Prof. Dr. Marcel Fouché'nin verdiği dersleri Fransızca'dan Türkçe'ye çevirdi. Temmuz 1960 – Şubat 1962 tarihleri arasında ABD'ye giderek, Perdue Üniversitesi'nde çalıştı. Doç. Dr. Selma Karaali'nin, bazılarını Ord. Prof. Dr. Marcel Fouché ile birlikte yaptığı bilimsel çalışmaları solenoidler ve dielektrikler üzerinde yoğunlaşmıştır.

1963 yılında Ege Üniversitesi, FF, Genel Fizik Kürsüsü'ne atanan Doç. Dr. Karaali burada optik laboratuarı kurulmasına öncülük etti, optik dersleri verdi. Misafir öğretim üyesi Elmer E. Anderson tarafından İngilizce olarak verilen Katıhal Fiziği derslerini Türkçe'ye çevirdi. Ege Üniversitesi'ndeki çalışmalarını ince filimlerin optik özellikeleri üzerine yoğunlaştırdı, İnce Film Kaplama ve Elipsometre laboratuarını kurarak bu alanda lisans üstü dersler verdi, tezler yönetti. E.E. Anderson'un yazdığı Katıhal Fiziğine Giriş kitabının çevirmenliğini yapan ve Fourier Analizi ile Geometrik Optik kitaplarının yazarı olan Doç. Dr. Karaali 1977 yılında emekliye ayrıldı. (Prof. Dr. Ali Girgin, Prof. Dr. Kayhan Kantarlı)