sonmez1

Ali Sönmez Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde doçentlik sınavı sonrasında, 1979.

sonmez2
Prof. Ali Sönmez Balıkesir Üniversitesinde emekli olurken Fen-Edebiyat Fakültesinde yaptığı konuşma, 2011.

 

5 Mart 1944 yılında Elazığ’ın Çolakuşağı köyünde dünyaya gelen Ali Sönmez, ilköğretimini Çolakuşağı İlkokulu’nda, ortaöğretimini Baskil Ortaokulu’nda tamamlamıştır. Lise eğitimine ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu sınavı kazanarak Diyarbakır Öğretmen Okulu’nda devam etmiştir. 1970 yılında Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Temel Bilimler Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Ülkesine bilimsel olarak katkı sağlamak amacıyla 1977 – 1978 yılları arasında YÖK’ün yapmış olduğu sınavı kazanarak İngiltere’nin Londra kentindeki Cambridge Üniversitesi, Fizik Bölümü’nde İngilizce eğitimi alarak bilimsel çalışmalarına devam etmiştir.

Yurtdışında edindiği bilgi ve deneyimlerini ülkesindeki öğrencilerine aktarmak adına 1979 yılında Türkiye’ye dönerek İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde doçent ünvanı almıştır. 1987 yılında Dicle Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’ne geldikten sonra 1989 yılında profesör olmuştur. Daha sonra da 1995’te Balıkesir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü’nde akademik hayatına devam etmiştir.

sonmez3
Prof. Ali Sönmez emeklilik konuşmasından sonra Prof. Dr. Rıfat Çapan ile beraber, 2011.

Prof. Ali Sönmez, 1. sınıf Genel Fizik I ve II derslerini verir ve Fizik Bölümü tüm öğrencilerini ailelerine kadar tanırdı. Onlardan ekonomik durumu kötü olan öğrencileri seçer ve aylık burs verirdi. Başı sıkışan öğrencinin sığınacağı bir liman olarak, çevresinde sevilen ve insan ilişkileri iyi olan bir hoca olarak tanınırdı. Emeklilik öncesi Fakülte önüne dikmiş olduğu 10 kadar çınar ağacı, onun son hatırası olmuştur. Bir büyük olarak her zaman Fizik Bölümüne, bizlere ve tüm öğrencilerimize destek olmuş ve yol göstermiştir.

Prof. Ali Sönmez, Uludağ, Dicle ve Balıkesir Üniversitelerinde değişik yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Ali Sönmez 2011 yılında Balıkesir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nden emekli olmuş ve 17 Mart 2017 tarihinde Balıkesir’de hayata veda etmiştir. (Öğr. Gör. Dr. Barış Sönmez ve Prof. Dr. Rıfat Çapan)