Sevgili Sınıf Arkadaşım Uğur Büget

ugur1Y
Uğur Büget evinde dinlenirken, 1985 – 86 yılları. (Fotoğraf Prof. Dr. Nuray Büget)

 

ugur2Y
Uğur, Nuray ve Cem Büget, 1992 – 93 yazı. (Fotoğraf Prof. Dr. Nuray Büget)

1957 yılı, güz döneminde Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Yüksek Mühendisliği Programında üniversiteye başlamıştım. Biz giriş sınavıyla başlayan ilk sınıftık. Sanırım bu nedenle, sınıfımızdaki öğrenci sayısı 10 – 15’i geçmiyordu.

Uğur, sınıf arkadaşlarımdan biriydi. Ancak, kısa bir süre içinde, sınıf arkadaşlarımızın bir kaçı da ayrıldığı için, iyice azalmıştık. Ama, Uğur, kendisini yitirene dek zevkle görüştüğümüz bir kaç arkadaştan biriydi. Yüksek Mühendislik derecesini sağlayan beşici sınıfta, her birimiz farklı bir danışman ile farklı konular seçti. Galiba, Uğur, birlikte beş yıl geçirdiğimiz grupta, ilk evlenenimiz oldu. Nuray Fakültenin en güzel kızlarından biriydi. Kısa bir süre sonra, NATO bursuyla İngiltere’ye gittiler.

Doktora derecesini aldıktan sonra, sanırım Uğur Ankara’ya dönmüştü. Tekrar buluşmamız yıllar sonra oldu. Biz İngiltere’de yaşıyorduk. Nuray ve kucağında çok güzel bir çocuğu, Cem’i taşıyan Uğur ile orada tekrar buluştuk. Bu çok mutlulukla andığımız bir anı olarak hep yaşadı.

Dallarımız ayrı olduğundan ve ben yurt dışında yaşadığım için Uğur’un önemli görevlerde bulunduğunu anımsıyorum; fakat meslek başarılarınının ayrıntılarını anımsayamıyorum. Ancak, Gaziantep’teki kurucu rektörlüğü başta olmak üzere, elektronik dalındaki bilimsel ve teknolojik başarılarını, hep kıvanç ile izledim. (Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi iken, 6 Ağustos 1987’de Gaziantep Üniversitesi’ne Kurucu Rektör olarak atandı. İki dönem rektörlük görevini yürüten Prof. Dr. Uğur Büget, 5 Haziran 1996’dan sonra YÖK Üyeliği ve YÖK Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.) Uğur’u, ağır başlı, zeki ve güzel espiriler yapan bir arkadaşım olarak hep anımsıyorum.

Çok mutlu başka bir beraberliğimiz de, Nuray’ın öncülüğüyle kazandığımız, Seferihisar, Doğankent tatil sitesindeki, önlü arkalı evlerimizdeki karşılaşmalarımızdır. Bu arada, güneşi batırırken, deniz kenarındaki, yaşamın her kesitini içeren, nitelikli sohbetlerimizi, Ersin ile birlikte özlüyoruz ve özleyeceğiz.

ugur3Y
2006 yılının son aylarında Ankara Üniversitesi, Nükleer Bilimler Enstitüsü'nde.

Bu yaz tatillerinde, Uğur’un bir başka niteliğini de yakından izledik. Uğur, toplumumuzda büyük boşluğu olan, nitelikli ve özgün, “çocuk hikayeciliğine de” önemli katkılar yapan hikaye kitapları yazıyordu.

Nuray, Uğur ve Cem, çağdaş Atatürk Cumhuriyeti'mizde örnek gösterilecek, değerli bireylerdir ve Uğur’un çok dolu ama çok kısa yaşamı, hep kalbimizde ve anılarımızda bizlerle olacaktır (9 Eylül 1938 tarihinda doğup 23 Mart 2014 günü aramızdan ayrılmıştır). (Prof. Dr. Yurdanur Tolunay)

 

––––––––––

Saygıdeğer hocam Prof. Dr. Uğur Büget'in Gaziantep Üniversitesi'nin Kurucu Rektörü olarak internette gösterilen resmi, Ankara Üniversitesi, Fizik Mühendisliği son sınıf öğrencisi iken kendisinden dinleme şansına eriştiğim Katıhal Fiziği dersini anlattığı yıllarda gözümün önünde canlanan görüntüsüdür. Uzun yıllar saygı ve sevgi ile anımsadığım hocamla, yollarımız öğretim üyesi olarak Gazi Üniversitesinde çalıştığım zamanda çakıştı. Aynı bölümde çalışmaktan büyük onur duyduğum yıllardı. Bilimsel ve toplumsal olaylara sorgulayıcı bakışı, rehberliğine daima gereksinim duyabilecek insan olarak desteğini hissetmenize neden olacak yapıdaydı. Yüzünde yılların izlerini görmenin mümkün olduğu ancak onurlu duruş ve otoriter özelliğinin belirginleştiği zamanlardı. Hayatının büyük bölümünde yöneticilik yapmış birisi olarak ders anlattığı zamanda öğrencisi olmam nedeniyle şanslı olduğumu hep düşünürüm. (Prof. Dr. Güneş Tanır)